Обшуки у найбільш резонансній кримінальній справі останніх місяців, яка, ймовірно, пов’язана з діяльністю голови Окружного адміністративного суду м. Києва, було проведено з порушенням прав адвокатів та без належного дотримання гарантій професійної діяльності. Про це йдеться в короткому звіті, оприлюдненому Комітетом захисту прав адвокатів Ради адвокатів Київської області.
«Оскільки мова йде про адвокатів, то вся адвокатська спільнота чекає на позицію Комітету захисту прав адвокатів, оскільки Комітет є незалежним стороннім спостерігачем у слідчих діях, які проводяться відносно адвокатів, з метою виконання вимог ст. 23 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», – зазначено в дописі комітету, в якому наводиться хронологія та деякі факти з відомих подій.
1. ОБШУК ПОМЕШКАННЯ по вул. МАККЕЙНА
2. ОБШУК АВТОМОБІЛЯ по вул. ЧЕСЬКІЙ
3. ОСОБИСТИЙ ОБШУК І ЗАТРИМАННЯ АДВОКАТА
4. ОБШУК ПОМЕШКАННЯ по вул. ГНАТА ХОТКЕВИЧА
Обшук проведено без відповідної ухвали суду та дозволу володільця приміщення. Детектив не довів, що проникнення до житла є невідкладним або виключним випадком у розумінні чч.1, 2 ст. 233 КПК України.
Вилучено без ухвали суду таке майно:
- грошові кошти;
- мобільний пристрій, що містить адвокатську таємницю;
- куртку чорного кольору, договір про надання правової допомоги, робочу папку зеленого кольору.
Було здійснено огляд документів, які містять адвокатську таємницю, що є порушенням п. 4 ч. 1 ст. 23 ЗУ “Про адвокатуру”.
Карти пам’яті, на які було здійснено відеозапис обшуку, в кількості 2 шт. не ідентифіковано та зазначено в протоколі обшуку без серійних номерів.
5. ОБШУК АВТОМОБІЛЯ по вул. ГНАТА ХОТКЕВИЧА
6. ОСОБИСТИЙ ОБШУК АДВОКАТА Й ЗАТРИМАННЯ
7. ОБШУК на вул. ІВАНА ПАВЛА ІІ
8. ОБШУК на ЛЬВІВСЬКІЙ ПЛОЩІ
9. ОБШУК БУДИНКУ в с. ГАТНОМУ
- планшет Apple;
- інформацію з MacBook та моноблоку Apple.
Представниками зафіксовано такі порушення:
- Обшук проведено не уповноваженими особами (відсутні постанова про створення групи слідчих, доручення тощо).
- Обшук проведено без ухвали суду. У протоколі обшуку зазначено, що обшук без ухвали слідчого судді проводиться з метою “врятування майна”, при цьому якого майна і від чого рятували, залишилося невідомим. Крім того, представник РАКО прибув до місця проведення обшуку приблизно о 12:00 год.
- Працівники НАБУ вже тривалий час перебували на вулиці біля вказаної вище адреси. Після прибуття представника РАКО ще понад 2 години чекали, коли прибуде дружина власника будинку. Тобто часу для звернення з відповідним клопотанням до слідчого судді було достатньо, проте цього не було зроблено.
- Перед початком обшуку детектив, який проводив обшук, присутнім і дружині власника будинку усно повідомив, що обшук проводиться в межах кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за ч. 3 ст. 368 КК України, і запитав у співвласниці будинку, чи є в будинку грошові кошти, акцентуючи увагу, що цікавлять долари США. Відповідно, присутні були впевнені, що відшукувати збираються саме долари США. Проте під час обшуку досліджувались комп’ютерна техніка, флеш-носії та ін.
- Під час обшуку вилучено планшет та інформацію, яка, ймовірно, може містити адвокатську таємницю.
- Особи, які проводили обшук, неодноразово залишали місце проведення обшуку та повертались. На зауваження представників РАКО з приводу порушення законності та адвокатської таємниці не реагували.
- врятуванням життя людей;
- врятуванням майна;
- безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину.
Представниками Комітету під час проведення слідчих дій не було зафіксовано жодної з перелічених законом підстав. Затримані особи не переховувались у приміщеннях, в яких здійснювались обшуки. Вилучені майно та автомобілі не були предметами злочину.