Саме звернення до суду з обвинувальним актом, а не лише його складення чи вручення, має бути вчинено у межах строку досудового розслідування

08.09.2021

Саме звернення до суду з обвинувальним актом, а не лише його складення чи вручення, має бути вчинено у межах строку досудового розслідування

1 липня 2021 р. Верховний Суд колегією суддів Другої судової палати Касаційного кримінального суду у справі № 752/3218/20 залишив без задоволення касаційну скаргу прокурора, який стверджував, що органи досудового розслідування не допустили порушень строків досудового розслідування.

Ухвалою районного суду, залишеною без змін апеляційним судом, кримінальне провадження за обвинуваченням особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 321-1 КК, закрито у зв`язку із закінченням строку досудового розслідування.

Розглянувши касаційну скаргу прокурора на цю ухвалу, Верховний Суд вказав, що як вбачається з матеріалів кримінального провадження, 19 вересня 2018 р. до ЄРДР були внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 321-1 КК.

5 квітня 2019 р. особі було повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 321-1 КК.

Ухвалою місцевого суду від 4 липня 2019 р. строк досудового розслідування у кримінальному провадженні за підозрою особи у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 321-1 КК, було продовжено до 5 місяців, тобто до 5 вересня 2019 р., включно.

4 вересня 2019 р. у порядку ст. 290 КПК стороні захисту було повідомлено про завершення досудового розслідування та надано доступ до матеріалів, з якими підозрювана та її захисник відповідно до протоколу про надання доступу до матеріалів (додаткових матеріалів) досудового розслідування ознайомилися 10 лютого 2020 р. Таким чином, останнім днем строку досудового розслідування було 11 лютого 2020 р.

Відповідно до матеріалів провадження обвинувальний акт складено 5 лютого 2020 р., 10 лютого 2020 р. на виконання вимог ч. 3 ст. 110 КПК підозрюваній та її захиснику під розписку в межах строку досудового розслідування вручено копії обвинувального акта.

Відповідно до супровідного листа за підписом керівника прокуратури обвинувальний акт 13 лютого 2020 р. направлено до місцевого суду та отримано судом цього ж дня, тобто поза межами строку, визначеного ст. 219 КПК.

Верховний Суд визнав необґрунтованими доводи прокурора у касаційній скарзі про те, що органом досудового розслідування жодних порушень строків досудового розслідування, зазначених у ст. 219 КПК, не допущено, а строк направлення обвинувального акта до суду кримінальним процесуальним законом не визначений.

Обвинувачення пред’явлено у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 321-1 КК, яке віднесено до категорії тяжких кримінальних правопорушень.

Повноваження суду закрити кримінальне провадження на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК прямо встановлено ст. 314 КПК, а тому касаційні доводи прокурора про відсутність повноважень у суду першої інстанції закривати кримінальне провадження з цих підстав, оскільки це є прерогативою прокурора, є неприйнятними.

Суд першої інстанції правомірно на підставі п. 10 ч. 1 ст. 284 КПК закрив кримінальне провадження у зв’язку з тим, що після повідомлення особі про підозру закінчився строк досудового розслідування, визначений ст. 219 КПК.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 290 КПК досудове розслідування вважається завершеним після повідомлення стороні захисту про його завершення та відкриття матеріалів. Саме звернення до суду з обвинувальним актом, а не лише його складання, затвердження чи вручення стороні захисту повинно бути вчинено в рамках строку досудового розслідування.

Підготував Леонід Лазебний

Повний текст рішення

Юридичні новини України