Система БПД: про бюджетні кошти та оплату послуг адвокатам

16.08.2021

Система БПД: про бюджетні кошти та оплату послуг адвокатам

Фінансування системи безоплатної правової допомоги завжди було прозорим. Останніми роками близько 80% коштів з Державного бюджету України, які виділяються на систему БПД, йдуть на фінансування послуг адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, та на оплату праці юристів, які надають правову допомогу.

Нерівномірність асигнувань: причини та наслідки

Оплата послуг адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, та відшкодування витрат, пов’язаних з її наданням, здійснюється виключно за бюджетною програмою «Оплата послуг та відшкодування витрат адвокатів з надання безоплатної вторинної правової допомоги», бюджетні призначення якої визначені Законом України «Про Державний бюджет України на 2021 рік». У 2021 році за цією бюджетною програмою виділено 385,2 млн грн.

Видатки на оплату послуг адвокатів, які надають БВПД,  щороку зростають. У 2018 році це було 292,2 млн, у 2019 – 337,4 млн, у 2020 році – 351,5 млн грн.

При плануванні видатків на 2021 рік враховано зростання рівня прожиткового мінімуму для працездатних осіб, середній розмір якого в 2021 році становитиме 2 тис. 333 грн, що відповідно впливає на розмір оплати за годину роботи адвоката з надання правової допомоги.

Також враховано розширення переліку категорій осіб, які мають право на БВПД згідно зі ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу». Так, новими суб’єктами права на БВПД стали: викривачі корупції (з 1 січня 2020 року), громадяни України – власники земельних ділянок, які проживають у сільській місцевості (з 16 січня 2020 року), особи, які звернулися із заявою про визнання особою без громадянства (з 18 жовтня 2020 року)

Загалом, обсяг фінансування видатків на оплату послуг адвокатів, що закладений у Державному бюджеті на 2021 рік, є цілком достатнім. Проте є проблема – протягом року помісячний розподіл бюджетних призначень є нерівномірним. Наприклад, планом асигнувань на січень передбачено лише 3,8 млн грн, лютий – 7,7 млн грн, березень – 19,3 млн грн, тоді як на грудень передбачено 57,8 млн гривень. Це пов’язано з особливостями формування видаткової частини державного бюджету, що своєю чергою залежить від формування його дохідної частини – тобто від того, який розмір надходжень до державного бюджету заплановано помісячно Міністерством фінансів. Тому використати у липні кошти, що заплановані, наприклад, на грудень, без внесення відповідних змін до помісячного розпису асигнувань Міністерством фінансів неможливо.

З початку року станом на 1 липня адвокатам, які надають БВПД, виплачено понад 104 млн гривень. За оперативною інформацією центрів з надання БВПД станом на 1 липня 2021 року загальна сума зареєстрованих в органах ДКСУ фінансових зобов’язань перед адвокатами, з якими центрами з надання БВПД укладено контракти, становить 118,6 млн грн, у той час як бюджетні асигнування, передбачені на цей період, становлять лише 107,8 млн грн.

Основна причина заборгованості – нерівномірний помісячний розподіл бюджетних асигнувань, що виділяються з Державного бюджету України на оплату послуг адвокатів, які надають БВПД. У першій половині року подібні проблеми з фінансуванням виникають досить регулярно, і не лише в системі БПД, а й в багатьох інших установах та організаціях, що фінансуються з Державного бюджету України. Дається взнаки недосконалість бюджетного процесу загалом в країні.

У наступних місяцях заплановане поступове збільшення асигнувань за бюджетною програмою, що дозволить скоротити заборгованість перед адвокатами, які надають безоплатну вторинну правову допомогу. Крім того, Координаційний центр з надання правової допомоги веде перемовини з Міністерством юстиції щодо коригування помісячного плану розподілу бюджетних асигнувань, передбачених за бюджетною програмою «Оплата послуг та відшкодування витрат адвокатів з надання безоплатної вторинної правової допомоги» на 2021 рік.

Адвокати – ключові партнери системи БПД

За січень – червень 2021 року адвокати, які співпрацюють з системою БПД, отримали 65,1 тис. доручень для надання БВПД. Зокрема, для захисту у кримінальних справах й у випадках затримання та арешту – 47 тис.  доручень, для здійснення представництва інтересів або складання процесуальних документів у цивільних та адміністративних справах – 18,1 тис. доручень.

Цього року завершено багато справ, які були розпочаті торік. Протягом січня –  червня адвокати подали 73,2 тис. актів надання безоплатної вторинної правової допомоги з відповідними додатками для отримання винагороди й відшкодування витрат, пов’язаних з наданням такої допомоги.

Джерело

Юридичні новини України