У порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті апеляційні скарги щодо вирішення питання про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого документа

28.09.2021

У порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті апеляційні скарги щодо вирішення питання про поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого документа

02 червня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Пе ршої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув у порядку спрощеного позовного провадження справу за заявою акціонерного товариства «УкрСиббанк» (далі – АТ «УкрСиббанк») про видачу дубліката виконавчого документа та поновлення строку для пред’явлення виконавчого документа до виконання.

Суд першої інстанції заяву задовольнив.
 
Апеляційний суд розглянув у порядку спрощеного позовного провадження скаргу заінтересованої особи (боржника) на ухвалу місцевого суду, залишивши її без змін.
 
Верховний Суд скасував рішення судів першої та апеляційної інстанцій і передав справу на новий розгляд до суду першої інстанції з огляду на таке.
 
У касаційній скарзі заінтересована особа послалася на те, що суд першої інстанції не повідомив її про дату, час і місце розгляду справи, судових повісток вона не отримувала, а апеляційний суд помилково розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження, у зв’язку з чим вона була позбавлена доступу до правосуддя.
 
Розгляд справи за відсутності учасника процесу, щодо якого немає відомостей про вручення судової повістки, є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо права особи на справедливий судовий розгляд, а також статей 8–12, 128–130, 372 ЦПК України.
 
Матеріали справи не містять доказів того, що відповідач отримала судові повістки про розгляд районним судом заяви банку.
Порушень допустив і суд апеляційної інстанції. Призначаючи справу до судового розгляду, апеляційний суд в ухвалі зазначав, що вона буде розглядатись у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
 
Апеляційний суд прийняв постанову по суті спору, розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
 
Проте згідно із частиною першою статті 368 ЦПК України справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.
 
У частині другій статті 369 ЦПК України передбачено, що апеляційні скарги на ухвали суду, зазначені в пунктах 1, 5, 6, 9, 10, 14, 19, 37–40 частини першої статті 353 цього Кодексу, розглядаються судом апеляційної інстанції без повідомлення учасників справи.
 
Зазначений перелік є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.
 
Предметом розгляду цієї справи в суді першої інстанції було: поновлення пропущеного строку для пред’явлення виконавчого документа до виконання (пункт 24 частини першої статті 353 ЦПК України); видача дубліката виконавчого документа, що унормовано підпунктом 17.4 пункту 1 розділу ХІІІ «Перехідні положення» ЦПК України.
 
Ухвал суду щодо вирішення вказаних процесуальних питань немає в переліку, що міститься в частині другій статті 369 ЦПК України, на що апеляційний суд уваги не звернув, безпідставно розглянувши справу в порядку спрощеного позовного провадження.
 
Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 02 червня 2021 року у справі №2-2617/2009 (провадження №61-4650св21) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/97429096.
 
 
Новини партнерів та ЗМІ