В Україні з’являться нові правила відбування адміністративного арешту: комітет погодив законопроект

10.06.2021

В Україні з’являться нові правила відбування адміністративного арешту: комітет погодив законопроект

Комітет з питань правоохоронної діяльності рекомендував Верховній Раді ухвалити в другому читанні законопроекти:

– «Про правила відбування адміністративного арешту» № 3047а  від 31.08.2020;

– «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв’язку з прийняттям Закону України “Про правила відбування адміністративного арешту”» № 3048а від 31.08.2020.

Що міститься в законопроекті

Дію Закону поширять на відносини, пов’язані з відбуванням особою адміністративного арешту як виду адміністративного стягнення.

Порядок поміщення особи до ізолятора тимчасового тримання

Особа не пізніше наступної доби з дня набрання законної сили постановою судді (суду) про застосування до неї адміністративного арешту зобов’язана самостійно прибути до органу Національної поліції за зареєстрованим місцем її проживання/перебування для організації відбування адміністративного арешту.

Якщо така особа в указаний строк не з’явилася без поважних причин та не повідомила про причини свого неприбуття, вона підлягає адміністративному затриманню з метою забезпечення виконання постанови про адміністративний арешт.

Перед поміщенням особи до ізолятора тимчасового тримання орган Національної поліції забезпечує проведення обов’язкового медичного огляду цієї особи лікарем закладу охорони здоров’я, який надає послуги первинної медичної допомоги, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, з метою виявлення тілесних ушкоджень, визначення стану здоров’я та можливості утримання в ізоляторі тимчасового тримання.

У разі виявлення під час медичного огляду медичних протипоказань щодо поміщення особи до ізолятора тимчасового тримання, перелік яких визначається Міністерством охорони здоров’я України, керівництво органу Національної поліції звертається до суду з клопотанням про відстрочення виконання відповідної постанови.

Крім постанови судді (суду) про застосування адміністративного арешту, що набрала законної сили, орган Національної поліції за місцем відбування адміністративного арешту додатково надає до ізолятора тимчасового тримання документи стосовно такої особи, перелік яких визначається Міністерством внутрішніх справ України.

При поміщенні особи до ізолятора тимчасового тримання проводиться її особистий огляд.

В осіб, які поміщаються до ізолятора тимчасового тримання, тимчасово вилучаються цінні речі, документи, грошові кошти, а також предмети, заборонені для зберігання у приміщеннях для відбування адміністративного арешту.

Заарештовані особи розміщуються в загальних приміщеннях або приміщеннях для одиночного утримання ізолятора тимчасового тримання.

Розміщення вказаних осіб здійснюється з дотриманням таких правил:

  • тримати окремо чоловіків та жінок;
  • не допускати розміщення заарештованих осіб разом з особами, затриманими відповідно до Кримінального процесуального кодексу України або за вчинення адміністративного правопорушення чи згідно зі статтею 151 Закону України «Про боротьбу з тероризмом», та особами, стосовно яких як запобіжний захід обрано тримання під вартою, або засудженими до позбавлення волі;
  • утримувати заарештованих осіб, які курять, окремо від тих, що не курять.

Заарештовані особи утримуються в камерах з природним та штучним освітленням, із санвузлом, забезпечуються водопостачанням, опаленням, площею з розрахунку не менше 4 квадратних метрів на одну особу та забезпечуються індивідуальним спальним місцем, постільними речами, столовими приборами, милом, миючими засобами, щоденним триразовим безоплатним харчуванням.

В ізоляторах тимчасового тримання здійснюється відеоспостереження.

Які права отримають арештовані

Заарештовані особи мають право на:

повідомлення родичів або інших осіб про поміщення до ізолятора тимчасового тримання;

безоплатну правову допомогу;

охорону здоров’я та медичну допомогу;

отримання інформації про порядок і умови відбування адміністративного арешту;

побачення тривалістю не більше 4 годин з родичами та іншими особами;

на восьмигодинний безперервний сон у нічний час;

щоденну прогулянку тривалістю одна година в денний час;

листування та звернення;

зберігання та вільне користування речами та документами, що не заборонені для зберігання у приміщеннях для відбування адміністративного арешту;

заняття самоосвітою;

здійснення телефонних розмов, у тому числі в мережах рухомого (мобільного) зв’язку, користування глобальною мережею Інтернет;

здійснення релігійних обрядів та ритуалів незалежно від віросповідання, висловлювання переконань, пов’язаних зі ставленням до релігії, з урахуванням обмежень, необхідних для забезпечення ізоляції;

отримання посилок, передач, письмової кореспонденції;

доступ до телебачення та радіомовлення;

купівлю за безготівковим розрахунком продуктів харчування та предметів першої необхідності, письмового приладдя, газет, книжок через торговельну мережу або на замовлення.

Призупинення відбування адміністративного арешту

Строк відбування адміністративного арешту обраховується з моменту поміщення особи до ізолятора тимчасового тримання.

Перебіг строку відбування адміністративного арешту призупиняється судом у разі:

1) самовільного залишення особою ізолятора тимчасового тримання до закінчення строку відбування цього адміністративного стягнення;

2) поміщення заарештованої особи на стаціонарне лікування.

У таких випадках керівник ізолятора тимчасового тримання або інша уповноважена ним особа негайно, але не пізніше наступного робочого дня з моменту виникнення підстав для призупинення строку відбування адміністративного арешту подає до суду клопотання про призупинення строку його відбування.

Призупинений судом строк відбування адміністративного арешту продовжується з моменту повернення особи до ізолятора тимчасового тримання.

У разі поміщення заарештованої особи на стаціонарне лікування час її перебування на такому лікуванні до строку відбування адміністративного арешту не зараховується. 

Заклад охорони здоров’я, до якого була доставлена та де перебувала на стаціонарному лікуванні особа, піддана адміністративному арешту, у день завершення стаціонарного лікування такої особи повідомляє ізолятор тимчасового тримання, з якого вона прибула, про факт її виписки. 

Не пізніше наступної доби з дня завершення стаціонарного лікування особа зобов’язана самостійно прибути до ізолятора тимчасового тримання для продовження відбування адміністративного арешту.

Закінчення відбування адміністративного арешту

Після відбування встановленого постановою судді (суду) строку адміністративного арешту заарештована особа негайно звільняється. Цінні речі, документи, кошти, а також інші предмети, вилучені в особи під час її поміщення до ізолятора тимчасового тримання, повертаються їй під підпис у момент звільнення.

На вимогу особи, яка відбувала адміністративний арешт, керівник ізолятора тимчасового тримання видає довідку про виконання стягнення.

Адміністративний арешт не буде застосовуватися до особи з інвалідністю першої або другої групи, неповнолітньої особи, вагітної жінки, а також до особи, яка не перебуває в шлюбі та виховує дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю (законопроект № 3048а від 31.08.2020).

Джерело

Новини партнерів та ЗМІ