Blog

14.01.2021

ВП ВС ухвалила рішення у справі щодо постановлення суддею завідомо неправосудного рішення

13 січня 2021 року Велика Палата Верховного Суду розглянула справу № 0306/7567/12, у якій була наявна виключна правова проблема щодо  тлумачення і застосування судами ст. 375 КК України, яка передбачає кримінальну відповідальність за постановлення суддею завідомо неправосудного рішення.

Вироком місцевого суду було встановлено, що суддя постановив завідомо неправосудне рішення з корисливих мотивів. Заступник прокурора Волинської області звернувся до Касаційного кримінального суду у складі ВС зі скаргою на ухвалу Апеляційного суду Волинської області, який скасував вирок місцевого суду в частині засудження судді за ч. 2 ст. 375 КК України і закрив кримінальну справу за відсутністю в його діях складу вказаного злочину.

В ухвалі Касаційного кримінального суду у складі ВС про передачу цієї справи на розгляд Великої Палати ВС зазначено, що виключну правову проблему становить питання: чи може вважатися неправосудним у кримінально-правовому розумінні й зумовлювати кримінальну відповідальність судді за ст. 375 КК України судове рішення, яке не скасоване судом вищого рівня в порядку, встановленому процесуальним законом. 

Рішенням Конституційного Суду України від 11 червня 2020 року № 7-р/2020 ст. 375 КК України визнано неконституційною, а момент втрати нею чинності відтерміновано на шість місяців для того, щоб законодавець мав змогу привести зміст цієї статті у відповідність до Конституції  України.  

З урахуванням цього ухвалою від 2 вересня 2020 року Велика Палата ВС зупинила провадження у справі до втрати ст. 375 КК України чинності або внесення до неї змін законодавцем на виконання зазначеного Рішення КСУ.

Протягом шести місяців з дня ухвалення КСУ Рішення ст. 375 КК України не була приведена у відповідність з Конституцією України. Тому, оскільки підстава для зупинення провадження відпала, Велика Палата ВС ухвалою від 15 грудня 2020 року поновила провадження у справі.

13 січня 2021 року Велика Палата ВС залишила касаційну скаргу прокурора без задоволення, а оскаржувану ухвалу апеляційного суду – без змін. Повний текст постанови буде проголошено 18 січня 2021 року о 10:00.

Новини партнерів та ЗМІ