ВС висловився щодо можливості оскарження ухвали про забезпечення судових витрат

29.10.2021

ВС висловився щодо можливості оскарження ухвали про забезпечення судових витрат

Суддя касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Наталія Сакара висвітлила найважливіші правові позиції КЦС ВС за 2021 рік.

Зокрема, вона розповіла про позицію ВС щодо можливості оскарження ухвали про забезпечення судовий витрат.
 
Відповідну постанову у справі №509/2803/19 ВС ухвалив 03 березня 2021 року.
 
У ч. 1 ст. 353 ЦПК України наведено перелік ухвал суду першої інстанції, які можна оскаржити в апеляційному порядку окремо від рішення суду. У цьому переліку така ухвалу як про забезпечення судових витрат відсутня.
 
При цьому суд апеляційної інстанції помилково вказував на можливість оскарження цієї ухвали відповідно до пункту 13 частини першої статті 353 ЦПК України, оскільки в указаній нормі передбачена можливість оскарження ухвали суду першої інстанції про визначення розміру судових витрат, а не про їх забезпечення.
 
Ч. 2 ст. 353 ЦПК передбачено, що заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
 
ВС вказав, що ухвала суду першої інстанції про забезпечення судових витрат не могла бути оскаржена в апеляційному порядку до ухвалення рішення суду щодо суті спору й окремо від цього рішення. Оскарження такої ухвали в апеляційному порядку можливе разом з рішенням суду щодо суті спору. Разом з тим, у справі, що переглядається, після постановлення ухвали про забезпечення судових витрат, судом першої інстанції позовну заяву було залишено без розгляду, що свідчить про завершеність судових процедур щодо розгляду цього позову й відповідно неможливість за таких умов постановити рішення по суті спору.
 
Юридичні новини України