Як відшкодовуються витрати на адвоката у разі часткового задоволення позову — ВП ВС

29.05.2024

Як відшкодовуються витрати на адвоката у разі часткового задоволення позову — ВП ВС

При вирішенні питань про відшкодування витрат на професійну правову допомогу та покладення на сторони судових витрат має враховуватися принцип пропорційності задоволених вимог.

На це звернула увагу Велика палата ВС у додатковій постанові у справі №206/4841/20, інформує «Закон і Бізнес».

У цій справі позивачі просили сягнути з відповідачів судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 14 тис. грн.

ВП ВС зазначила, що склад та розмір витрат, пов’язаних з оплатою правової допомоги, входить до предмета доказування у справі. На підтвердження цих обставин суду повинні бути надані договір про надання правової допомоги, документи, що свідчать про оплату гонорару та інших витрат, пов’язаних із наданням правової допомоги, оформлені у встановленому законом порядку (постанова ВП ВС від 27.06.2018 у справі №826/1216/16).

У постанові ВС від 20.10.2021 № 757/29103/20-ц зазначено, що витрати за адвокатські послуги підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/ третьою особою, чи тільки має бути сплачено. Визначальним у цьому випадку є факт надання адвокатом правової допомоги у зв’язку із розглядом конкретної справи.

Оскільки у цій справі була задоволена лише одна з 5 пред’явлених позовних вимог, то відшкодуванню підлягає лише частина понесених витрат на професійну правничу допомогу в розмірі 1/5 від заявлених вимог.

Новини партнерів та ЗМІ