Які судові рішення апеляції, якими вирішувалось питання щодо вжиття заходів забезпечення позову можна оскаржити в касації?

28.09.2021

Які судові рішення апеляції, якими вирішувалось питання щодо вжиття заходів забезпечення позову можна оскаржити в касації?

Перелік судових рішень, що можуть бути оскаржені в касаційному порядку, наведений у ч. 1 ст. 287 ГПК України, за змістом якої учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов’язки, мають право оскаржити у касаційному порядку, зокрема: 1) рішення суду першої інстанції після апеляційного перегляду справи та постанову суду апеляційної інстанції, крім судових рішень, визначених у частині третій цієї статті; 2) ухвали суду першої інстанції, зазначені, зокрема у п. 3 ч. 1 ст. 255 ГПК України (щодо забезпечення позову, заміну заходу забезпечення позову), після їх перегляду в апеляційному порядку; 3) ухвали суду апеляційної інстанції, зокрема, щодо забезпечення позову, заміни заходу забезпечення позову, щодо зустрічного забезпечення.

Пункт 2 ч. 1 ст. 287 ГПК України звужує перелік об’єктів касаційного оскарження порівняно з переліком об’єктів оскарження апеляційного. Тому не всі ухвали суду першої інстанції, що можна оскаржити окремо від рішення суду в апеляційному порядку, можна оскаржити і в касаційному порядку.
 
Отже, п. 1 ч. 1 ст. 287 ГПК України поширюється не на всі постанови апеляційного суду, прийняті за наслідками перегляду ухвал суду першої інстанції, що підлягають апеляційному оскарженню окремо від рішення суду, але не можуть бути оскаржені в касаційному порядку.
 
У ч. 1 ст. 255 ГПК України серед об’єктів апеляційного оскарження виокремлені ухвали про забезпечення позову (пункт 3) і про відмову у забезпеченні позову (пункт 4). Тобто за змістом зазначеної норми ухвалою щодо забезпечення позову є ухвала про таке забезпечення, а ухвалою щодо відмови у забезпеченні позову — ухвала про відмову у такому забезпеченні.
 
Таким чином, згідно з п. 3 ч. 1 ст. 287 ГПК України у касаційному порядку можна оскаржити ухвалу суду апеляційної інстанції, яка передбачає вжиття заходів забезпечення позову. Тоді як ухвала, згідно з якою апеляційний суд відмовив у задоволенні заяви про забезпечення позову, касаційному оскарженню не підлягає.
 
З огляду на вимоги п. 2 ч. 1 ст. 287 ГПК України постанова апеляційного господарського суду про залишення без змін ухвали місцевого господарського суду про вжиття заходів забезпечення позову може бути предметом касаційного оскарження.
 
Постанова КГС ВС від 16.11.2020 у справі №910/7596/20 http://reyestr.court.gov.ua/Review/92971660.
 
Новини партнерів та ЗМІ